Okullar 20 Mayıs'ta tatil mi? MEB açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs'ta eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edileceğini bildirdi.

Okullar 20 Mayıs'ta tatil mi? MEB açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs'ta eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edileceğini bildirdi.

07 Mayıs 2014 Çarşamba 06:35
Okullar 20 Mayıs'ta tatil mi? MEB açıkladı
banner203
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Orta Öğretim Kurumları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından, 2013-2014 eğitim öğretim yılı için çalışma takvimi de güncellendi.
Buna göre, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs'ta ilkokul, ortaokul ve liseler için resmi tatil olmayıp eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecek.
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre 2013-2014 eğitim öğretim yılı için çalışma takvimi ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanıp merkez ve taşra teşkilatlarına duyuruldu. Ancak yönetmelik "Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahali Kuruluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği"ne atıfta bulunularak hazırlandı. Yönetmelikte de "Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs günü, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlar ve 00.00'da son bulur" ifadesi yer alıyor.

Buna göre, yapılan düzenleme sonucu çalışma takviminde 20 Mayıs olarak yer alıyordu. Ancak, Orta Öğretim Kurumları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından, bu konuda da bir düzenlemeye gidildi. Buna göre, günü ortaöğretim kurumları için; resmi tatil olmayıp eğitim öğretim devam edilecek.

Konuya ilişkin 81 ilin valiliğine yazı gönderildi.

07/09/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi gazete'de yayımlanan MilliEğitim Bakanlığı OrtaöğretimKurumları Yönetmeliğinin 14/1 maddesi 05/05/2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve TarihiGünlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği"ne atıfta bulunularakdüzenlenmiştir. Adı geçen Yönetmelikte Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı "19 Mayıs günü, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlar ve saat 24.00'te son bulur." denilmektedir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner40

banner126