Abdullah Taylan Hocaefendi'den Barış Sürecine Destek Çağrısı

Güneydoğu'nun manevi kanaat önderlerinden Ülfet Vakfı Kurucusu Abdullah Taylan Hocaefendi tüm Türkiye'ye ve İslam âlemine çağrıda bulundu.

Abdullah Taylan Hocaefendi'den Barış Sürecine Destek Çağrısı

Güneydoğu'nun manevi kanaat önderlerinden Ülfet Vakfı Kurucusu Abdullah Taylan Hocaefendi tüm Türkiye'ye ve İslam âlemine çağrıda bulundu.

Okunma
Abdullah Taylan Hocaefendi'den Barış Sürecine Destek Çağrısı
banner203
Türkiye gündeminin kilitlendiği çözüm sürecine bir katkıda Güneydoğu'nun kanat önderlerinden Kahramanmaraş'ta yaşayan İslam âlimi Ülfet Vakfı Kurucusu Abdullah Taylan Hocaefendi'den geldi.  Hocafendi TRT 6'da tüm ülkeyi çözüm sürecine katkı yapmaya davet etti.

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Ülfet Vakfının Kurucusu İslam Alimlerinden Abdullah Taylan Hocaefendi, Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe'nin TRT 6'da canlı olarak hazırlayıp sunduğu ”˜Türkiye'nin ve tüm İslam âleminin, ihtiyaç duyduğu huzur ve istikrarın, İslami açıdan zarureti hakkında' yayınladığı programın konuğu oldu.

 Canlı yayında tüm ülkeye çözüm sürecine katkı yapmaya davet eden Taylan Hocaefendi, güvenliğin nimetinin, sıhhatin nimetinden üstün olduğuna dikkat çekerek “Bir memlekette güvenlik yoksa orada ne kadar sıhhatli ve varlıklı olursan ol, huzurlu olamazsın. Onun için bütün herkesin buna duyarlı olması gereklidir” diye konuştu.

ÜLKEDEKİ HERKESİN OMUZ OMUZA OLMASI GEREKİR
Türkiye gündeminin kilitlendiği çözüm sürecine dikkat çekilen programda çok anlamlı mesajlar verildi. Ülfet Vakfı Kurucusu Abdullah Taylan Hocaefendi tüm herkesi barış sürecine katkıya çağırarak adaletli, kardeş, ahlaklı ve kalkınan bir Türkiye için, tüm Türkiye olarak omuz omuza olmasının gerekliliğine işaret etti.

“İSLAM, İNSANI İNSANIN KÖLELİĞİNDEN KURTARAN, EVRENSEL BİR DİNDİR”
Tanımıyla, tüm insanların kendi aralarına adaleti yerleştirmeleri, kendilerine ait özgü haklarında, hür olmaları gerektiğine vurgu yapan Taylan Hocaefendi, “Müminler ancak kardeştirler; aralarını bulun ve Allah'tan korkun” ayet-i kerimesinin de tüm inananları bağladığını hatırlattı.
 
“TÜRK VE KÜRT HALKI OLARAK KARDEŞİZ, HİÇBİRİMİZ BİR DİĞERİMİZDEN ÜSTÜN VEYA AŞAĞI DEĞİLİZ”
Taylan Hocaefendi konuşmasına şöyle devam etti; “İman ettiğimiz değerler, Kuran ve Sünnet bizleri eşit kılmıştır. ”˜Arap'ın yabancıya, yabancının da Arap'a üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takva'dadır' prensibi esas alınmalıdır. Camilerdeki saflar ve kubbesinin altındaki cemaat bir bütündür. İslam'da aynı saftaki renklere, ırklara ve sınıfsal ayrıcalıklara itibar yoktur. Ama maalesef bugün aynı saftaki ve aynı kubbenin altındaki Müslümanlar, kendi aralarından merhameti kaldırmışlar ve dağılmışlar. Hâlbuki Efendimiz (sav) için ”˜Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik' ayet-i kerimesi, tüm müminlerin en öncelikli üstün ahlakının merhamet olmasını gerektirir. Müslüman hangi ibadeti yaparsa yapsın, onun merhameti yoksa ibadetinin de ona faydası yoktur.”

“GÜVENLİĞİN NİMETİ, SIHHATIN NİMETİNDEN ÜSTÜNDÜR”

Bütün her şeyimizde, Efendimiz (sav)'i örnek edinmemiz gerektiğini belirten Taylan Hocaefendi, “Sizin için Allah Rasulü'nde güzel örnekler vardır” ayet-i kerimesiyle müminler için tek ahlak örneğinin Efendimiz (sav) olduğunu ifade etmiştir. Kalkınan bir Türkiye için huzuru sağlamak zorundayız. Bunda İslamî açıdan sorumluyuz.
Bir memlekette güvenlik yoksa orada ne kadar sıhhatli ve varlıklı olursan ol, huzurlu olamazsın. Onun için bütün herkesin buna duyarlı olması gereklidir.” Şeklinde konuştu.

“BU BARIŞ, MİLLİ VE MANEVİ BİR SORUMLULUKTUR”
Türkler ve Kürtler arasındaki anlaşmazlığı, Medine'de Evs ve Hazrec kabileleri arasındaki anlaşmazlığa benzeten Taylan Hocaefendi, bundan çok iyi ders çıkarılması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“MEDİNE KARDEŞLİĞİ SAĞLANMADAN, ÜMMET BİRLİKTELİĞİ SAĞLANAMAZ”

Medine Yahudileri güçlü kalabilmek hedefiyle, Evs ve Hazrec birlikteliğinin sağlanmaması için çok farklı oyunlar sergiliyorlardı. Aralarına nifak koyup onları birbirlerine kırdırıp, kendilerinin söz sahibi olmalarını sağlıyorlardı. Günümüzde de kardeşler olarak aynı durumu yaşamaktayız, aynı oyunlarla karşı karşıyayız. Ayeti kerime'de “Yahudiler ve Hıristiyanlar, sen onların dinine (çıkarlarına) tabi olmadığın müddetçe, onlar senden razı olmazlar.”

GÜÇLÜ ve KALKINAN bir TÜRKİYE olmaması için, iç ve dış mihraklar, TÜRK ve KÜRT kardeş çatışmasından faydalanmakta, onlar üzerinden faydalarına hesap yürütmektedirler. Zayıf bir Türkiye'den kendilerine güçlü bir hedef doğuruyorlar. Böylece Türkiye'yi büyük bir kaosa sürükleyip, hedeflerine ulaşmak istiyorlar. Otuz yıldır devam ede gelen bir savaşta temel hedef, kardeşi kardeşe kırdırmak ve Türkiye'yi zayıf düşürmek olmuştur. Artık TÜRK ve KÜRT kardeş halkı bu oyunun farkına varmıştır, Elhamdülillah. İnşallah bundan sonra düne bir sünger çekerek, yarınlara güçlü bir TÜRKİYE için TÜRK ve KÜRT halkı, omuz omuza olacaklardır. Kardeş olduklarını ilan edip, tarihte yeni bir sayfa açarak tüm düşmanlarının kötü emellerini kursaklarında bırakacak, Dünya coğrafyasında Türkiye'ye etkin bir rol kazandıracaklardır.“

“IRKÇILIK İSLAM FIKHINDA HARAMDIR”
Tüm siyaset, idare ve ticaret adamlarının yanı sıra, gönüllü kuruluşların önderlerini, tarikat şeyhlerini ve kabile reislerini bu süreçte sorumluluğa davet eden Taylan Hocaefendi  “Kim ırkçılığa çağırırsa bizden değildir. Kim ırkçılık uğruna savaşırsa bizden değildir. Ve kim ırkçılık uğruna ölürse bizden değildir” hadisleriyle ırkçılığın tehlikelerine vurgu yapan Taylan Hocaefendi Türk ve Kürt olarak bu hadise duyarlılık göstermek zorundayız. Irçılık İslam fıkhında haramdır. Toplumun öncülüğünü yapan herkesi Efendimiz (SAV)'in ”˜Her kim bir toplumun öncülüğünü yapar da o toplumun maslahatına duyarlılık göstermez, toplumda sıkıntıların doğmasına sebep olursa; Allah'ın, Meleklerin ve bütün İnsanların laneti onun üzerine olsun.' Hadisiyle herkesin bütün sorumluların bu sürece katkı yapmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Taylan Hocafendi son sözünde anlamlı mesajlar verdi; “Bugün ekonomisi boşa akan, sokakları kan ve barut kokan, yolları güvenli olmayan, huzurun annelerin gözyaşıyla sulandığı bir toplum olarak, ne kadar, bu barışa ihtiyacımız olduğunu her vicdan sahibi artık akıl etmelidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KÜRŞAT46 4 yıl önce

Hoca efendinin kaç yakını şehit olmuş acaba.
Vatan sevgisi imandandır sözünü hatırlatırım
insanlar boş yere şehit olmamıştir. Müzakere değil mücadele edilmelidir

Avatar
gogo 4 yıl önce

BAYRAĞI İNDİRMEK VE TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKEN BİR ÖRGÜTEN SİZ NE BARIŞ BEKLERSİNİZ HOCA ??? 4 AY ÖNCE VAAZ LARINIZDA BEDDUA ETTİĞİNİZ APOYA BEBEK KATİLİ DEDİĞİNİZİ UNUTTUNUZMU ?????

Avatar
HASAN 4 yıl önce

TÜRKİYEDE'Kİ TÜM ŞEHİTLER HOCA EFENDİNİN ŞEHİTLERİDİR. AKAN TEK BİR DAMLA KAN BUGÜNDEN İTİBAREN KİM DESTEKÇİSİ OLACAKSA ORTAKTIR, DUYGULARIMIZA KAPILMAYALIM. ALLAH İÇİN MEMLEKETİMİZDE ARTIK HUZUR OLSUN, KARDEŞLİK OLSUN. HOCAEFENDİYİ YAKİNEN BİLEN BİRİSİ OLARAK ONUN KÜRT - TÜRK GÖZETMEKSİZİN TÜRKİYE SEVDALISI OLDUĞUNU, ÜMMET RUHLU OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRİM. AİLESİNDENDE ÇOK ŞEHİT VERİLDİĞİNİ, ÇOK ZOR ŞARTLARDA YAŞADIKLARINIDA İYİ BİLİRİM. ALLAH İÇİN BU VATAN UĞRUNA HER ŞEYİ GÖZE ALAN BU DEĞERLERİMİZE SAYGI DUYALIM, İNCİTMEYELİM.

Avatar
SALİH 4 yıl önce

Hocaefendi geçende suriyeliler ile ilgili bir açıklama yapmıştı.ben şahsen çok duygulandım dedim hocaefendi herhalde 4 katlı büyük evinin bir kısmını bu muhacir kardeşlerimize açar diye.ama yaptığım araştırmada maalesef böyle bir şeyin olmadığını son model 100 binliralık arabasıyla yaptığı gezilerde yakın çevresine de bununla ilgili bir çalışma yapmalırını tavsiye bile etmediğini duydum.Üstelik ben senelerden beri çalışıyorum bir ev ancak albildim.bende yakında bir hacı murat almayı düşünüyorum ama hala evimin borcu bitmedi.Ne kadar maidar bir dünya ve ağalık sistemi FESUBHANALLAH.TUZU KURU ADAMLARADAN KORKMAK LAZIM..

Avatar
hüseyin 4 yıl önce

Bu Ülke ne çekiyorsa bu şekildeki hocaefendi kılığındaki insalardan çekmektedir.Daha 100 yıl geçmediki milli mücadele yıllarında vatanın kurtuluşu için mücadele yapan kahramanlara fetva fererek katli vaciptir demişlerdi.Ne için Halife ingilizle anlaşma yaptı.Düşman bize bir şey yapmayacaktır... diyerek milli mücadeleye karşı çıkmişlardır.Taali İSLAM cemiyeti gibi...daha nice islam kılığına girmiş hoca kılıklı satılmışlar ingilizin amarikanın mandası altında kalmayı istemişlerdi.Türk Kürd çerkez laz kardeş.ayırmak isteyenler kalleştir.

Avatar
şeref dede 4 yıl önce

hangi sürece katkı hoca,sürecin içeriğinden ne kadar bilgin var?4.yargı paketi neler getirecek ? daha sonrasında neler olacak?senin vijdanın el veriyormu bunların affına ama bu millet bunları ve destekçilerini affetmeyecek.ha çok ustalar milleti geçim derdine koydular kömürlü yeşil kartlı para ve gıda yardımlı bir seçmen oluşturdular sindire sindire hallediyorlar,yani verilen görevi yapıyorlar,benim fidan gibi torunum şehit olmuş,kızım bu yaşta aklını kaybetmiş,kızıma gelip sordunmu yavrunu şehit edenleri affedecekler rızan varmı diye?işin rast gelsin hoca!

Avatar
HASAN 4 yıl önce

ARTIK OLMASI GEREKEN BEBEKLERİN ÖLDÜRÜLMEMESİDİR...BAYRAĞIN TÜM TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÜZERİNDE ŞEREFLE DALGALANMASIDIR...TÜM FIRSAT KOLLAYANLARA ARTIK TAVİZ VERMEMEKTİR. TÜRKİYEYE ZARAR VERECEK HERKESE BEDDUA ETMEK ZORUNDAYIZ.

Avatar
HASAN 4 yıl önce

BÜTÜN BU SÖYLEDİKLERİN HOCA EFENDİ TARAFINDAN MUHACİRLERE YAPILMIŞTIR, HATTA GÖZLERİN NASIL GÖRDÜĞÜ ÖNEMLİDİR...HOCA EFENDİNİN DÖRT KATLI EVİ EVİ YOKTUR.. KENDİLERİ BODRUM KAT KÜTÜPHANESİ, ZEMİN KATTA KENDİLERİ OTURMAKTADIR...ARAŞTIRMANDA KİM SANA BİLGİ VERMİŞSE TUT KOLUNDAN AL GETİR...ÇAYINIZI İÇER YAKİNEN'DE BİLMİŞ OLACAKSINIZ...ALLAH RAZI OLSUN.

banner122

banner124

banner130

banner40

banner193