Aile hekimlerine başka kurumda nöbet tutma görevi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Denetleme Kurulu Üyesi Dr. Lütfi Tiyekli, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının azmi sayesinde hasta memnuniyetinin arttığını söyledi.

Aile hekimlerine başka kurumda nöbet tutma görevi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Denetleme Kurulu Üyesi Dr. Lütfi Tiyekli, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının azmi sayesinde hasta memnuniyetinin arttığını söyledi.

Okunma
Aile hekimlerine başka kurumda nöbet tutma görevi
Tiyekli, Kahramanmaraş Tabip Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, aile hekimlerine getirilen başka kurumda nöbet tutma göreviyle vatandaşın ücretsiz birinci basamak sağlık hizmetini almasını güçleştireceğini belirtti. Tiyekli, Türkiye'nin aile hekimliği uygulamasına geçtiği 2005'ten bu yana birinci basamaktaki tüm sağlık göstergelerinin olumlu yönde geliştiğine işaret etti. Bebek ve anne ölümlerinin azaldığını anımsatan Tiyekli, ''Özellikle aşılamada gelişmiş ülkelerdeki seviye aşılmıştır. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının büyük azmi ile hasta memnuniyeti artmıştır'' diye konuştu. Aile hekimlerine getirilen başka kurumda nöbet tutma görevini eleştiren Tiyekli şöyle konuştu: ''Söz konusu düzenleme aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbedir. Bu kanunla birlikte aile hekimleri yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacak, nöbet çıkışında ve ara vermeksizin ertesi gün yorgun ve tükenmiş bir halde mesaisine devam edecektir. Bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereciği hizmet aksayacak, kaliteli ve sağlıklı bir hizmet veremeyecek, hata oranları artacaktır. Bu düzenleme ile aile hekimliği uygulamasından geri dönüş başlayacak, bugüne kadar verilen bütün emekler hızla yok olacak ve bakanlığın haklı olarak ve övünerek söylediği bu sevindirici tablo ortadan kalkacaktı.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
maasallah 4 yıl önce

Bu doktor doğukent asm de görevli sanırım ,

bu doktorun bilmesi gerekenler türkiye aşılama konusunda asm lere geçilmeden çok öncede çok iyi bir yerdeydi bu noktada değişme yok..

anne çocuk ölümleriyle ilgili sayın bakan recep akdağ gelip maraş çalıştayında gerekli noktalara dikkat çekmeseydi aynı ölümler devam ederdi.. zira bu istatistiki bilgilere hiç biriniz o ana kadar sahip değildiniz..
Ayrıca zaten günde 5-6 saat çalışmanın neresinden şikayet ediyorsunuz anlamıyorum ?
Kadın doğum hastanesinde bir doktor 48 saat çalışıyor kafayı kaldır bir meslektaşlara bak doktor

Avatar
ada 4 yıl önce

bunların verdiği şifayı istemiyorum ben....

Avatar
Nazlı 4 yıl önce

Sağlık sektöründe doğru dürüst çalışan bir aile hekimliği vardı.Şimdi orayıda karıştırarak arap saçına dönüştürün bakalım. 8 saat bir fiil hekimlik yapan bir doktoru daha sonra başka bir yerde nöbete koyarsanız o hekimden nasıl verim alabilirmisiniz? Akıllı ve mantıklı düşünün lütfen.

Avatar
Rıza 4 yıl önce

Maaşallah rumuzuyla yazı yazan arkadaş,Sen Dr nasıl olunur bilirmisin ? inan onuda bilmezsin doktorları yargılanmayada hakkın yok. Nerede bir Dr 48 saat görev yapar .Bir gün zaten 24 saat adamı güldürme bari

Avatar
ali cenap 4 yıl önce

Allah aile hekimlerimizden razı olsun.

Avatar
maasallah 4 yıl önce

Rıza Efendi Nerede 48 saat olduğunu yazdık görmedin mi.. Kadın doğum hastanesinde gündüz normal vardiya gece nöbet ertesi sabahtan itibaren ameliyata giriyorlar asm lerdeki doktorların nasıl çalıştıklarını çok iyi biliyorum senin gibi işkembeden atmıyorum

Avatar
fuatbak 4 yıl önce

2005 yılında pilot uygulama başladı,2010 Aralık ayında tüm Türkiyede Aile hekimliği uygulaması başlanıldı,aşılama proğramının başarısı aslında sağlık ocaklarının başarısıdır,kelime oyunları ile halkı yanıltmayın.Dünyanın en gelişmiş ve refah ülkeleri Norveç ve İsveç bizim beğenmediğimiz ve bıraktığımız Sağlık Ocağı sistemini kendilerine nasıl adapte edilirler onun çalışmasını yapıyorlar,biz ise bir çok ülkenin uygulamadan vazgeçtiği Aile Hekimliği uygulamasını Amerikayı yeniden keşfi gibi uygulamak için çabalıyoruz.Aile hekimliğinin faturası 3-5 yıl sonra çıkacak Koruyucu hekimlik(Aşılama,gebe takibi v.b) bitirildi ve ilaç tüketimine dayalı hekimlik oturtuldu ve ilaç giderleri 5 katına çıkacak ve devlet birçok ilaçta kısıtlamaya gidecek,bu yavaş yavaş başladı.1 doktor ve 1 Ebe ile 3000-4000 kişinin poliklinik hizmetine yetişemiyorsunuz kaldı ki diğer koruyucu hekimlik hizmetlerine yetişebilesiniz.Biraz dürüst ve samimi olun.Sağlık sistemi her yönden tıkandı,siz sağlık çalışanları kafanızı kuma gömmüşsünüz gerçeklerden bihaber durumdasınız,bugünü değil geleceği düşünün biraz....

Avatar
Dr. Alpaslan 4 yıl önce

Bir Hekim 48 saat çalıştımı onun vereceği teşhis ve karar , yapacağı ameliyat fiyaskoyla sonuçlanır.Hastaya ya yanlış teşhis konur yada ameliyatta başarı oranı sağlanmaz. İnsan robot değil hele hele hekimler.İnsan sağlığı ile ilgilenen müteahassızlar. Maşallah rumuzu ile yazı yazan vatandaş bol keseden atmış. Kendisi 24 saat uyumasın bakalım ayağıda durabilirmi? Bekara karı boşamak kolay derler atalarımız.

banner122

banner124

banner130

banner40

banner126