Kahramanmaraş'ta Kobani eylemi

Eğitim-Sen Kahramnmaraş Şubesi tarafından IŞİD'in Kobani saldırısıyla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Kahramanmaraş'ta Kobani eylemi

Eğitim-Sen Kahramnmaraş Şubesi tarafından IŞİD'in Kobani saldırısıyla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Okunma
Kahramanmaraş'ta Kobani eylemi
banner203
Eğitim-Sen üyesi bir grup tarafından Özel İdare İş Merkezi önünde Kobani'ye yapılan IŞİD saldırısıyla ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Ellerinde pankartlar taşıyan ve sloganlar atan grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı İsmail Tekardıç şunları söyledi.

Ortadoğu`da yıllardır emperyalistler tarafından desteklenen eli kanlı IŞİD çetelerinin Kobanê`ye yönelik saldırıları yoğunlaşmış, binlerce insan yeni bir katliam tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. 

Yüzyıllardır bir arada kardeşçe yaşayan farklı kimlik, inanç ve mezhepten halkları karşı karşıya getirme politikalarının somut bir ürünü olarak ortaya çıkan IŞİD, bugüne kadar yüzlerce insanı canice öldürmüş, mazlum halkları kıyımdan geçirmiş, kendisine biat etmeyen herkesi katletmiştir. 

IŞİD, günlerdir Rojova`nın Kobanê kantonuna tanklar, füzeler ve ağır silahlarla saldırmaktadır. Kobanê`ye yönelik bu saldırı, sadece Kobanê halkına yönelik değildir. IŞİD, aynı zamanda Kobanê`de kürdüyle, Türkmeniyle, Arabıyla, Müslümanıyla, ezidisiyle, süryanisiyle yaratılan demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere saldırmaktadır.  

Halkların kendi kaderini belirleme hakkına karşı yapılan her saldırı, her katliam, açıkça insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suçtur. Bölgede yıllardır sürdürülen ayrımcı ve mezhepçi politikalardan güç alan IŞİD çetelerinin herhangi bir dış destek almadan bu kadar hızlı ilerlemesi, Türkiye sınırlarına dayanması mümkün değildir. Bugüne kadar katliamcı IŞİD çetelerini besleyip, destekleyenlerin, Ortadoğu`da yaşanan ve önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel katliamların ve acıların bir numaralı sorumlusu olduğu açıktır. 

Türkiye`de günlerdir emek ve demokrasi güçleri Kobanê`de yaşanan insanlık dramına dikkati çekmeye çalışmakta, kamuoyunu yeni bir katliama karşı uyarmaktadır. AKP hükümetinin bütün dünya tarafından bilinen IŞİD`e desteği ve sempatisi, son birkaç gün içinde ülke çapında yapılan IŞİD protestolarına yönelik devlet şiddeti ile bir kez daha onaylanmıştır.  Faşist - ırkçı güçler, Hizbullah ve IŞİD yandaşları, dün Türkiye`nin dört bir yanında Kobanê direnişine sahip çıkan halka silahlarla, satırlarla ve gaz bombaları ile saldırarak 23 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olmuştur. 

Demokratik eylemlere karşı uygulanan sistematik devlet şiddetini gizleme gayretleri ise dikkat çekicidir. Hükümetin Kobanê`yle dayanışma eylemlerini kendisi için bir "iç tehdit" olarak görmesi ve sokağa çıkan, sesini duyurmak isteyen yurttaşlara saldırmasının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. 

Kürt sorununun demokratik ve barışçı yöntemlerle çözümündeki umutlar, Türkiye`nin Kobanê politikası ile tamamen bitirilmek istenmektedir. Bunun anlamı Türkiye`nin siyasi iktidar eliyle yeni bir kaos ortamına sürüklenmek istenmesidir. Bu kaostan en çok zarar görecek olanlar Türkiye`deki emekçiler, halklar ve tüm ezilenler olacaktır. 

Bugün ağır bir saldırı altındaki Kobanê`yi savunmak, sadece vahşeti temsil eden IŞİD barbarlığına karşı olmayı değil; aynı zamanda emperyalist güçlerin savaş ve işgal planlarına karşı halkların kardeşliğini ve demokratik geleceğini savunmak anlamına gelmektedir. 

IŞİD`in ve siyasi destekçilerinin giderek şiddetlenen saldırıları ve sokak ortasında işlenen cinayetler karşısında sessiz kalmak, yaşananları onaylamak anlamına gelmektedir. IŞİD saldırıları ve katliamları karşısında tüm insanlık yeni bir sınavla karşı karşıyadır. Günlerdir insanlık için, halkların geleceği için direnen Kobanê halkı, hepimiz için, tüm insanlık için direnmektedir. Kobanê`nin savunulması, aynı zamanda insanlığın en temel değerlerinin, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşliğin savunulması demektir. 

Eğitim ve bilim emekçileri olarak Kobanê`de yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir. Bizler kobane'de kürt Solingen'de Türk İsrail'de Arap olmalıyız. Bir savaş'ta sadece insanlar ölmez, insanlık'ta ölür. Bizim safımız insanlıktır.  Sadece Kobanê`yi değil, insanlığın en temel değerlerini savunduğumuzu göstermek için, bir kez daha savaş politikalarının ağır bedelini ödememek için 8-9 Ekim tarihlerinde iki gün tüm Türkiye çapında iş bırakıyoruz.  

IŞİD barbarlığına ve emperyalist planlara karşı tüm eğitim ve bilim emekçilerini, halkların kardeşliği için seferberlik ruhuyla dayanışmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seydihan 2 yıl önce

nalet olsun sizin gibi egetimcilere madem o kadar cesursunuz gidin savaşın ışıt ile de göreyim sizi elinize mikrofonu alıp acıklama yaparak hiç birşey elde edemezsiniz.. Burası K.Maraş burası böyle adi eylemleri kaldırmaz ayagınızı denk alın

Avatar
t_c_n_y 2 yıl önce

sağda solda eylem yapacağınıza çıkın kahraman IŞİD in karşısına. kobaniyi kobanide savunun korkaklar.

Avatar
murat çakıroğlu 2 yıl önce

ışid i bahane ederek ülkemizde terör estiren grupların yaptıklarına demokratik eylem diyebiliyorsanız sizin ışidden ve pkk dan farkınız yok demektir . bir de eğitimci geçiniyorsunuz yazıklar olsun size ve sizin gibilere bilesinizki yüce milletimiz siz ve sizin gibileri kucağında oturtup sakalını yoldurmayacaktır

Avatar
ismail özer 2 yıl önce

sağda solda eylem yapacağınıza çıkın kahraman IŞİD in karşısına. kobaniyi kobanide savunun korkaklar.

Avatar
TURAN ÜLKÜSÜ 2 yıl önce

İşte bu yüzden -TÜRK EĞİTİM SEN-

Avatar
ismail özer 2 yıl önce

sağda solda eylem yapacağınıza çıkın kahraman IŞİD in karşısına. kobaniyi kobanide savunun korkaklar.

Avatar
asdasd 2 yıl önce

kobaneumurumuzdadeğil, Türkiye ye saldırana kadar ışidciyiz

Avatar
Atsız 2 yıl önce

Yaw arkadaş o kobani dediğiniz yer bu zmana kadar 40 bin şehit verdik canlarını aldılar hiç sesiniz çıkmadı la kime inandırıyorsunuz sizin işidden ne farkınız hepinizn canı cehenneme zaten sizi cehennemde koymaz kirletirisniz diye...

banner122

banner124

banner130

banner154

banner126