KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu'ndan Açıklama

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde 23 Aralık Salı günü başlayan ve iki gün devam eden olaylarla ilgili Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren 14 Sivil Toplum Kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı.

KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu'ndan Açıklama

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde 23 Aralık Salı günü başlayan ve iki gün devam eden olaylarla ilgili Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren 14 Sivil Toplum Kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı.

Okunma
KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu'ndan Açıklama
KSÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili 14 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

BASINA VE KAMUOYUNA
        
İlimizde şovenizmin ne kadar yoğunlaştığını bir hafta önce K.Maraş katliam anması öncesi ırkçı afişlemeler ve söylemlerle görmüştük. Valiliğin Katliam anmasını yasaklamasıyla ırkçılık  kazanım sağlamıştır.Tüm uyarılarımıza rağmen ırkçılık konusunda önlemlerin alınmaması sonucunda 23.12.2014 Salı günü şehir merkezinde kalabalık bir ülkücü gurup tarafından okulundan dönerken bindiği minibüsten zorla indirilerek linç girişiminde bulunulan Yüksel Tekin isimli Üniversite öğrenciyle şovenizm hat safhaya çıkmıştır.

       
Planlı bir şekilde 40-50  kişilik bir ülkücü grup tarafından linç edilmeye çalışılan Yüksel Tekin ağır yaralanmış, boynu kırılmıştır. Acil olarak Necip fazıl Şehir Hastanesine kaldırılan Üniversite Öğrencisi hayati tehlikeyle karşı karşıya kalmış 5 saatlik bir ameliyatla ancak hayata döndürülmüştür. İlimizde okumaya gelmiş bir öğrenciye reva görülen bu ırkçı saldırı hepimizi üzmüş ve derinden yaralamıştır.
      
Öncelikle bu saldırıyı biz K.Maraş STK'lar olarak nefretle kınıyoruz. Ayrıca 1 saat şehrin tam merkezinde bir insanın
 
40-50 kişilik bir grup tarafından linç edilirken hiçbir kolluk gücünün olmaması bir ihmal ve bir can güvenliği sorunudur. Lince maruz kalan gencin kendini kurtarmak için girdiği bir esnafın olayları engellemek yerine genci kendiside darp edip tekrar grubun içine atması ayrıca İlimizde ırkçılığın hangi utanılacak boyuta geldiğini göstermektedir.
      
Darp edilen üniversiteli genç Yüksel Tekin'in öğrenci arkadaşlarının KSÜ kampüsünde yaptıkları demokratik protestolarına yine ülkücü gurubun saldırması KSÜ de olayların çıkmasına neden olmuştur. Bu olaylar sonucunda 67 öğrenci gözaltına alınmış, gözaltına alınırken de polis tarafından darp edildikleri anlaşılmıştır.  67 sol görüşlü öğrenci gözaltına alınırken hiçbir ülkücü öğrencinin gözaltına alınmaması da ayrıca dikkat çekicidir.
      
İlimizdeki  idarecilerin uygulamaları ve cezasızlık maalesef ırkçılığa, şovenizme cesaret vermektedir.

Bizler K.Maraş ilinde demokrasi ve İnsan Hakları mücadelesi veren STK'lar olarak  hiç kimsenin farklı olduğu için ötekileştirilmesine ve dini, dili, ırkı ve cinsinden dolayı insanların saldırıya uğramaması konusunda tüm gücümüzle mücadele vereceğiz. Bu konuyla ilgili yetkilileri uyardık uyarmaya devam edeceğiz. Hoş görünün olmadığı farklı olanın ötekileştirildiği bir toplumun kazananı olmayıp, herkesin kaybedeceğini bilince çıkarmalıyız. İlimize barışın hoş görünün hakim olması noktasında elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu konuda başta İlimizi idare eden Sayın Vali olmak üzere tüm yetkililerin, bütün farklılıklara eşit ve aynı ölçüde duyarlı olmasını talep ediyoruz. Bu ırkçı saldırıların acilen önüne geçilmesi noktasında tüm taraflarla bir diyalog yolunun açılması gerekliliğine inanıyoruz.
      
İlimizde daha önce yaşanmışlıklardan ve günümüzde yaşanılanlardan ders çıkarmalıyız. Irkçı  saldırıları görmezden gelmek, üzerini örtmek gelecekte daha büyük felaketlere yol açacağı bir gerçekliktir.

Ayrıca özelde İlimiz genelde de ülkemizde uygulanan cezasızlık maalesef toplumlarda büyük yaralar açmaktadır. Maraş Katliamını yapanlar hala yargılanmamış, 3 sene önce Roboski'de katledilen 34 canın hesabı sorulmamıştır. Bu cezasızlıklara yüzlerce örnekler maalesef ülkemizde mevcuttur. Cezasızlık bir insanlık suçudur.
      
Başta Yüksel Tekin'e olmak üzere Üniversitede kürt sol ve sosyalist öğrencilere yapılan saldırıları kınarken, başta sayın vali olmak üzere tüm yetkilileri bir daha böyle ırkçı saldırıların olmaması konusunda göreve çağırıyoruz.
     
İimizde barışın, hoşgürünün ve İnsan haklarının sağlanması konusunda aşağıda isimleri olan biz STK'lar ilimizde yapılacak  her türlü  çalışmalarda olacağımızı ilan ediyoruz.
İlimizde ve Ülkemizde  Tüm farklılıkların ırkçı saldırılara maruz kalmadan İnsanca ve Özgürce yaşaması dileğiyle..

İ.H.D MARAŞ ŞUBESİ
EĞİTİMSEN MARAŞ ŞUBESİ
PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ
B.E.S MARAŞ TEMSİLCİLİĞİ
YAPI YOL SEN MARAŞ TEMSİLCİLİĞİ
S.E.S MARAŞ TEMSİLCİLİĞİ
K.MARAŞ ERENLER DERNEĞİ
NURHAK EĞİTİMSEN TEMSİLCİLİĞİ     
PAZARCIK EĞİTİMSEN TEMSİLCİLİĞİ
ELBİSTAN EĞİTİMSEN TEMSİLCİLİĞİ
K.MARAŞ   ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ           
K.MARAŞ GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ
PAZARCIK ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ
NARLI ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hacı hasan 2 yıl önce

sen bağırıp çağırırken,yakarken yıkarken,polis taşlarken,esnafın camlarını indirirken demokratik hak oluyor...kuyruğuna basılınca ırkçlık oluyor...efendiler(!) bu memleketi sahipsiz mi sandınız!

Avatar
Raşit 2 yıl önce

Ne Mutlu Türküm Demek Sucmu Oldu Simdi .. ??
Birde Acıklama Yapıyorlar. Cidansizlar . Cahiller . Türklügünü Kabul etmeyenler Gitsin başka toprak bulsun burada işleri yok onlarn .. .!

Avatar
alper 2 yıl önce

Varlığım Türk varlığına armağan olsun...

Avatar
rıdvan 2 yıl önce

sivil toplum dediğiniz örgütlerin hepsi alevi örgütler. yani normal bunların tepkisi. bunların amacı Kahramanmaraş'ta huzurun bozulması.

Avatar
Atsız 2 yıl önce

Dinime Söven Müslüman Olsa Önce Kendinize Bakın.Vatanı Bölmekden Başka bir Derdiniz Yok Kürt Kardeşlerimizi Pis Emellerinize Katıyorsunuz Onlara Gaz Verin Sonra Kalkın Ders Vermeye Çalışın Memleketin Anasını Bellediniz.Okuun Kantini Camlarını Kırdınız Daha Neyi Savunuyorsunuz Daha Öncesinde Ülkücü Çocukları Otobüsden İndirip 30 Kişi Dövmeye Hatta Bıçaklamaya Çalışan Siz Değilmisiniz Lan Ozman Neden Kınamadınız Size Birşey anlatılmaz Mahşerde Hepinize Tükürecek Yiğitler Merak Etmeyin Maraş Halkı Yanınıza Bırakmayacak sizlerinde...
NE Mutlu türküm diyene..

Avatar
canli 2 yıl önce

Az bile yapmislar katliammis ulan millet bas bas bagiriyor o olaylar birer provakasyondu diye sizler hälä neyin pesindesiniz hee o olaylarin sorumlusu erdogan ya pankarta bakarmisiniz (maras katliamini saraylar saklayamaz.)utanin biraz utanin elin sünnetsiz gavurlari sizi kullanip kullanip bir kenara atiyor sizler salak salak hälä 60 li 70 yillarin kominizm sevdasini güdüyor parkayla devrim yapip rakiyla ülke yönetmeye calisiyorsunuz.

Avatar
KÜRŞAT46 2 yıl önce

Yavuz hırsız ev sahibini bastırmak iştemiş bu demeciyle

Avatar
s 2 yıl önce

Haberin En altındaki stk ları görünce hiç şaşırmadım adam alenen pkk lı ne yapalım aaaa pkk lı geldi kapıları açın hatta selamda duralım bu pkk lının önünde sizi stk yapanın...............

banner122

banner91

banner130

banner154

banner126