13.Şubat 2015 akşam saat 17.15 Nüfus müdürlüğü yönünden Trabzon caddesine doğru araçtayım. Yeşil ışık yandığı halde araçlar hareket edemiyor. Trafik kilitlendi. Herkes gerildi. Korna sesleri akşamın karanlığını yırtıyor. 25-30 metrelik mesafeyi geçmek 25 dakika sürdü. 
Bu saat trafikte PİK zamanıdır. Yani araçların trafikte en yoğun olması halidir.
Trafiğin neden akmadığını söyleyim: Trabzon caddesinden Kıbrıs meydanına doğru akmakta olan trafik, Kıbrıs meydanı'nda ki kırmızı ışıkta duruyor. Yeşil yanınca 7-8 araç ancak geçiyor. Arkadan gelenler yığılıyor. Nereye kadar biliyormusunuz! fotosporun önüne kadar. 
Bu kadar stok alanı olmasına rağmen yol yetmiyor.  Havuz proplemine benziyor. Kıbrıs meydanında ki ışıktan dakikada kaç araç geçmelidir ki; Trabzon caddesi Fotosporun önüne kadar tıkanmasın. Gelen araç sayısı belli değil.
Burda Yeşil dalga uygulamak da zordur. Yol transit gidişe uygun değildir. Çünkü Kıbrıs meydanında 6 adet trafik ışığı vardır. Her ışıkta beklemek mecburiyeti vardır.

Nüfus müdürlüğü yönünden gelen araçlar ile otobüs merkezi yönünden gelen araçlar yeşil ışık yandığı haldeTrabzon caddesine geçemiyor. Nedeni ise Trabzon caddesinde bekleyen araçlar. Bu araçlar da önü açılmadığı için hareket edemiyor. 
İgililerin dikkatine sunulur. 
"HER YOL ROMAYA ÇIKAR" meşhur  bir sözdür, hatırlarsınız. 
Kahramanmaraş’ta neden; HER YOL KIBRIS MEYDANINA ÇIKAR?  Bilen var mı?
Mustafa Poyraz’ın belediye başkanlığı döneminde trafik ışık düzenlemeleri yapılmıştı. Yollar nedense  Kıbrıs meydanına yönlendirilmişti. Bunlar geçici çözümlerdir. 
Kıbrıs meydanı meydan olma özelliğini kayıp etmiştir. Sadece trafik akışına hizmet etsin diye dizayn edilmiştir. Maalesef meşhur Kıbrıs meydanını yok ettik ve şehrin merkezini trafik bataklığına dönüştürdük. 
Trafiğe yeni çıkan araçlar artık  yollara sığmıyor. Maalesef araç artışı kadar yol ileve edemiyoruz. Her yol Kıbrıs meydanına çıkmamalı ve trafik azaltılmalıdır. Mevcut uygulama  yanlıştır. Ulaşım mühendisliğine de aykırıdır.  
Mutlaka ulaşıma alternatif çözümler getirilmelidir. Acilen  Ulaşım Mastır planı yapılmalıdır. Kıbrıs meydanı bu trafik karmaşasından yoruldu. Artık taşıyamıyor. Kıbrıs meydanına gelmeyecek yeni yol güzargahları belirlenmelidir. 
Daha geniş çözüm mü soruyorsunuz? tabii ki var. Belediye Başkan aday adaylığım döneminde şehrimizin trafik sorununu çözecek projelerimi basın ve kamuoyu ile paylaşmıştım. Yazılı ve görsel medya sözünü ettiğim projelere  maalesef duyarsız kaldı. Önemseyip gündemde tutmadı. 
AKSU TV. de proğram yapan arkadaşlar bile "bu projeler nedir, gelin şunu anlatın kamuoyu bilgilensin" demedi. TV. yi İzledim ve gördüm ki;  şehrimiz için  hayati öneme haiz olan Ulaşım Projeleri, önemsiz proğramların gerisinde kaldı. Ben de;  bu şehirde önemli olan ile önemsiz  olan arasında bir fark olmadığı kanaatı oluştu.
Oysa; ben ULUSAL TV lerde ki açık oturumları, fikir tartışmalarını çok izlerim. Taraf tutmam. Yeni fikirlere açığım, aykırı  fikirleri dahi dikkatle dinlerim. Amacım yeni fikirler öğrenmektir. Gece bu nedenle uykusuz kaldığım olur. 
Yeni geliştirilmiş bir fikir, yeni bir görüş, yeni bir kitap, yeni bir icat, yeni bir proje varsa  ULUSAL TV ler müellifi TV  ye davet ediyor ve proğram yapıyor. 
AKSU TV  neden yapamıyor? Neden  bizim televizyon proğramcıları bunları izleyip öğrenmiyorlar. Kurs ve seminer alarak kendilerini geliştirmiyorlar. Amatörlükle nereye kadar. Neden Profesyonel bir bakış açısı ortaya koyamıyorlar. Daha kaç sene böyle devam edecek.
Şehrimizde bir TV kanalı var. Susmasın yaşasın istiyorum. Şehrin  tek sesi o dur. Çeşitli zorluklar yaşadığını biliyorum. Yaşaması için,  önce yayın kalitesinin artması gerekir. Yayın  politikasının değişmesi gerekir. İzlenme oranının artması  için dikkat çekici ve izlenebilir proğramlar yapılması gerekir. O  zaman reklam alabilir. Para da kendiliğinden akar. Sadece seçim zamanına endekslenmek yetmez. Profesyonellikte gerekir. 
Ben  sorumluluk duyguları fazla olan bir insanım. Bazan üzülerek kendime diyorum ki; “bu şehrin eksikleri sıkıntıları seni niye bu kadar geriyor, herkes gibi vurdumduymaz ve rahat  olsana diyorum” ama, bunu beceremiyorum.  
Eğer sözünü ettiğim ulaşım projelerini bir yabancı söyleseydi  herhalde dikkate alınırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı olsaydım her söylediğimi dikkate alırdınız değil mi?  Maalesef böyle bir şansımız olmadı. 
Ne yazık ki; bizim toplum kendi içinden çıkan ve  fikir üretenlere değer vermiyor! eğitimlisi de eğitimsizi de aynı. Bunu bilerek mi, bilmeyerek mi yapıyorlar anlamıyorum! 
Yerel basının üzerine düşen şudur: konuları iyi analiz etmeli, hem halkı bilgilendirmeli, hem de konuyu yetkililere aktarmalıdır. Gerçekleşip gerçekleşmediğini ise takip etmeli ve sonucu kamu oyuna duyurmalıdır.
Üzülerek söylemeliyim ki, bu güne kadar yerel basın ENFORMASYON görevini hakkıyla yerine getiremedi. Şimdi bütün şehir trafik acısı çekiyor. Mutlumusunuz?
Bazı hemşehrilerimiz belediyeleri göreve davet ediyor. Bu doğru. Ancak şuna dikkat etmek gerekir: gerek büyük şehir, gerekse ilçe belediyeleri daha yeni kuruldu. Biraz zaman tanımak gerekir.
NOT: Trafik çözümü ile ilgili projelerimi ilgililerin ve kamuoyunun dikkatine tekrar sunacağım. Belki ilgi duyan olur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asil kahramanmaraş'lı 2 yıl önce

bak ! gördün mü benim yerli hemşerim, bu memleketin en büyük sorunu nu gündeme aldın (nerede ise insanlar trafik yüzünden birbirine girecek) ama maalesef eleştiri yorumu yazanlar 3-5 kişi, milletin umurunda değil, ancak bu tarz benim proğramına yorum yazıyorlar. ne kadar tuaf değil mi ? bu şehirde yağcı ve şakşakcı da çok ki bu tür haberler desteklenmiyor. basın da meydanda yok

Avatar
Asil Kahramanmaraş'lı 2 yıl önce

hiç boşa uğraşma benim yerli hemşerim, bu ufku dar siyasetciler ve belediye başkanları ile (partisi önemli değil) kesinlikle bu şehirde trafik sorunu çözülmez, nasıl olsa muhalefet meydanda yok, basın yazmıyor çizmiyor, yarım ekmek arası necati'nin beleş sucuğunu yemek için yedikuyulara gitmişler ortalıkta yok, aksu tv hava civa ramazan ayında ezan okunurken ezanı kesen mega nın reklamını yapan tv. den ne hayır çıkar, bizim zenginler bir araya gelip de aklı başında bir kahramanmaraş tv. si mi kurdular ? elbistan tv. sine talim.

Avatar
Kürşat Koç 2 yıl önce

ya bende okudum okudum, çözüm için gerçekten bir fikri varda onu yazmış sandım,,, boş boş yazmış durmuş..laf olsun torba dolsun...

Avatar
RAMAZAN P. 2 yıl önce

işte size çözüm kıbrıs meydanına 4-5 katlı yol yapabilirsiniz tekkeden iniyorsun, akedaşın arkasına yokuş çıkıyorsun buraya rahatca arabaların geçebileceği iki-üç şeritli üst geçşitli yol yapılabilir.

Avatar
nafız 2 yıl önce

entelektüel birikimi olan insanımız maalesef yok.şehir ratcıların açgözlü ağa babalarının güdümünde oda bu kadar oluyor.

Avatar
ercan er 2 yıl önce

çok basit hizmet le

Avatar
rıza 2 yıl önce

ana arterlerde direk araç seçeneği yok.. her yolcu mahalle mahalle dolaştırılıyor zaman kaybı var..araçlarda sistemli çalışma yok.. geniş konfor yok.. turşu kurar gibi yolcu alınıyor..adam gibi toplu taşıman olmasa vatandaşı özel araçları kullanmak zorunda bırakırsın.ve birde kıvırmadan dikmeden tabiatın şatlarına uygun yayalarında kullanabileceği yol yapacaksın tabii.

Avatar
KURTOĞLU 2 yıl önce

sevgili büyükşehir belediye başkanı; tv.lerde bol bol plandan, programdan bahsediyorsun, göreve geleli bir yıl dolmak üzere, şehir içi trafik sorunu ne zaman çözülecek, şehir içi trafiğine çıkanlar kafayı tırlatmak üzere habarın ola......

Avatar
asılkahramanmaraşlı 2 yıl önce

çözümmmmmmm?????????????????

Avatar
üç nokta 2 yıl önce

tamam iyi güzel yazmışsınız da; çözüm ne?sorun olduğu hepimizin malumu. çiçeği burnunda bir gazeteci ve eski belediye başkan adayı olarak çözüm öneriniz ne?

Avatar
RAMAZAN P. 2 yıl önce

parkmatiklerden alınan para bu problemin çözümü için harcansaydı ilimizde bu gün şehir içi trafiği rahatlardı.

Avatar
malik ejder 2 yıl önce

çözü yolu hiç yazılmamış ki

banner122

banner215

banner124

banner40

banner126