Bu haber 25282 kez okundu.

30 büyükşehirdeki son yerel seçim anketi
banner85
banner131

MAK Danışmanlık'ın 40 bin kişiyle yaptığı yerel seçim anketinde CHP'nin kalesi olarak gösterilen İzmir'de AK Parti'nin atağa geçtiği ortaya çıktı. İzmir'de CHP ve AK Parti yüzde 42 ile başabaş. 30 büyükşehirden 19'unu AK Parti alıyor. CHP 4, MHP 2 ve BDP de 1 büyükşehri kazanıyor.

AK PARTİ VE MHP'NİN”ˆOYLARI YÜKSELİYOR, CHP İSE GERİLİYOR

Star gazetesinden Neşe Sarıdoğan'ın haberine göre, yerel seçimlere bir yıldan az bir süre kala MAK Danışmanlık şirketi 40 bin vatandaşın katılımıyla belediye seçimleriyle ilgili halkın nabzını tuttu. Anket sonuçlarına göre, AK Parti 30 büyükşehirden 19'unda açık ara önde görünüyor. CHP 4, MHP 2, BDP 1 büyükşehir belediyesinde birinci parti iken, AK Parti İzmir ve Antalya'da CHP ile, Balıkesir'de MHP ile, CHP Mersin'de MHP ile eşit oy oranına sahip bulunuyor.

Ankete göre 30 büyükşehirde AK Parti, CHP, MHP, BDP ve kararsızların oy oranlarıyla ilgili tablo şöyle:

19 BÜYÜKŞEHİRDE AK PARTİ BİRİNCİ

-30 büyükşehir belediyesinden 19'unda AK Parti birinci sırada bulunuyor. İstanbul, Ankara, Adana, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'da AK Parti açık ara önde.

-CHP Eskişehir, Muğla, Ordu, Tekirdağ, MHP Manisa ve Aydın'da, BDP ise Diyarbakır'da birinci parti konumunda bulunuyor.

-İzmir ve Antalya'da AK Parti, CHP ile Balıkesir'de AK Parti, MHP ile Mersin'de ise CHP, MHP ile eşit oy oranına sahip.

-İstanbul'da AK Parti'nin oyu yüzde 44, CHP'nin oyu yüzde 37, MHP yüzde 5, BDP yüzde 4, Saadet yüzde 4, kararsız yüzde 6.

-Ankara'da AK Parti'nin oyu yüzde 35, CHP'nin oyu yüzde 31, MHP yüzde 24, Saadet yüzde 2, BBP yüzde 1, kararsız yüzde 7.

-CHP'nin kalesi olarak görülen İzmir ile Antalya'da AK Parti oylarının CHP'yi yakalaması dikkat çekti.

-İzmir'de AK Parti ve CHP'nin oyu yüzde 42, MHP yüzde 7, BDP yüzde 4, kararsız yüzde 5.

-Antalya'da ise AK Parti ile CHP'nin oyu yüzde 35, MHP yüzde 17, BDP yüzde 4, Saadet yüzde 1, kararsız yüzde 8.

-AK Parti, CHP'nin son seçimde kazandığı İzmir ve Antalya'da oyları eşitlerken, CHP'nin elinde bulunan Tekirdağ'da ise CHP'nin sadece üç puan gerisinde yer alıyor.

-Tekirdağ'da CHP yüzde 38, AK Parti yüzde 35, MHP yüzde 18, Saadet yüzde 4, kararsız yüzde 5.

-AK Parti halen CHP'ye ait Ordu'da 4 puan, Eskişehir'de ise 5 puan gerisinde bulunuyor.

-Ordu'da CHP'nin oyu yüzde 43, AK Parti yüzde 39, MHP yüzde 4, Saadet ve BBP yüzde 1, kararsız yüzde 12.

-Eskişehir'de ise CHP yüzde 47, AK Parti yüzde 42, MHP yüzde 5, kararsız yüzde 6.

EN BAŞARILI BAŞKAN ÖZHASEKİ

MAK danışmanlık şirketinin yaptığı yerel seçim anketinde, "Belediye başkanınızı başarılı buluyor musunuz' sorusuna verilen cevaplarda, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki yüzde 52'lik oranla en başarılı belediye başkanı çıktı. İstanbul'da Kadir Topbaş'ı başarılı bulanların oranı yüzde 41, Ankara'da Melih Gökçek'i başarılı bulanların oranı yüzde 38, İzmir'de ise Aziz Kocaoğlu'nu başarılı bulanların oranı yüzde 32 oldu.

MHP, CHP'DEN AK PARTİ MHP'DEN ALDI

-CHP Aydın'da birinciliği MHP'ye kaptırırken, oy oranı AK Parti'nin gerisine düştü. Aydın'da MHP'nin oyu yüzde 33'e yükselirken, AK Parti yüzde 27 ile ikinci sırada, CHP yüzde 26 ile üçüncü sırada yer alıyor. BBP'nin oyu yüzde 1, kararsızların oy oranı ise yüzde 13.

-CHP'li belediye başkanının bulunduğu Mersin'de de MHP oyları CHP ile eşitlenmiş görünüyor. AK Parti ise her iki partinin iki puan gerisinde yer alıyor. Mersin'de CHP ve MHP'nin oyu yüzde 26, AK Parti'nin yüzde 24, BDP yüzde 20, kararsızlar yüzde 4.

-Halen MHP'li belediye başkanının bulunduğu Balıkesir'de ise AK Parti, MHP'nin oyunu yakaladı. AK Parti ve MHP yüzde 36, CHP yüzde 15, BDP yüzde 2, Saadet yüzde 2, BBP yüzde 1, kararsız yüzde 8.

-2009 yerel seçiminde MHP'nin kazandığı Manisa'da AK Parti'nin oyu MHP'nin sadece bir puan gerisinde yer alıyor. Manisa'da MHP'nin oyu yüzde 36, AK Parti yüzde 35, CHP yüzde 12, BDP yüzde 4, Saadet yüzde 2, BBP yüzde 1, kararsızlar yüzde 10.

DİYARBAKIR'DA BDP YÜZDE 52, AK PARTİ YÜZDE 41

-BDP'nin birinci göründüğü tek büyükşehir Diyarbakır oldu. BDP'nin oy oranı yüzde 52, AK Parti ise yüzde 41'lik oy oranıyla ikinci sırada yer alıyor.

-CHP ve MHP'nin yüzdelik dilimine giren oyu bulunmazken, Saadet yüzde 2, kararsızların oranı ise yüzde 5.

-CHP'nin açık ara önde olduğu tek büyükşehir Muğla olurken, AK Parti'nin açık ara önde olduğu iller arasında yüzde 67 ile Şanlıurfa, yüzde 63 ile Konya, yüzde 61 ile Kayseri, yüzde 60 ile Kahramanmaraş, yüzde 52 ile Gaziantep, yüzde 50 ile Van yer alıyor.

-Van'da CHP ve MHP'nin yüzdelik dilimde yer alacak oyu bulunmazken, BDP yüzde 42 ile ikinci parti konumunda bulunuyor. Saadet'nin oyu yüzde 3, kararsızların oyu yüzde 5.

-AK Parti'nin oyu Erzurum'da yüzde 48, Bursa ve Malatya'da yüzde 46, Samsun'da yüzde 45.

banner91
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
özgür 1 yıl önce

bu güzel ülkede 30 martta bir yerel seçim olacak. büyük şehirlerde akape hariç bütün partilerin adayları halka vaatlerini anlatıyor. akapede ise sadece recep bey konuşuyor. siz istanbulda hiç belediye başkan adayının konuştuğunu gördünüzmü. göremezsiniz çünkü istanbulun adayı Recep Erdoğan'dır. istanbulu kaybedeceğini bildiği için tüm devlet imkanlarını kullanıyor. siz akape'nin açıkladığı anketlere kulak asmayın. recep beyin durmadan konuşması durumun ciddiyetini gösteriyor.yani ilk genel seçimde abbas yolcu.

Misafir Avatar
ayakkabı kutusu 1 yıl önce

atma recep din kardeşiyiz.......

Misafir Avatar
Mevlüt Alkan 1 yıl önce

Haber 46 Çalışanlarını tebrik ediyorum. Seçimlerin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Mevlüt ALKAN AK PARTİ İstanbul Büyükşehir belediye başkan a. adayı İRT. 532 363 04 55

Misafir Avatar
misafir 1 yıl önce

Buradaki bilgiler yanlı ve yönlendirici kaygı taşıyor gibi görünüyor.

Misafir Avatar
vatandaş 2 yıl önce

bir vatandaş olarak düşünürsek türkiye cumhuriyeti kurulanda bu yana akp hükümeti başa gelmede önce akar yakıtın litre fiyatı 1,75 tl idi bu hükümet seçildikten sonra 12 yılda benzin fiyatını 5 tleye cıkardılar bu hükümet zenginin hükümetidir her şey zamlanıyor zamlandıkca biz zevk alıyoruz zengini servetine servet katıyor orta gelirli insanlarda fakirleşmeye devam ediyor seçimlerde fıtbol takımı gibi parti tutmayalım fakirin derdinde anlayana belediye başkanlığında parti gözetmeyelim işi ehli olan malatya sevdalısı olan başkan adaylarına destek versek malatya kazanır balatya büyür saygılar...

Misafir Avatar
Nitemtran 2 yıl önce

Ben de kendi gözlemimi yazayım. Geçen seçimlerde İnternette yapılan anketlerde CHP hep açık ara öndeydi. Sonuçlar tam tersi çıktı. Köylülerin, belirli bir yaşın üstündeki kesimlerin ne internetle bir alakaları var ne de internette oy vermekle.

Misafir Avatar
refik 2 yıl önce

internette araştırdım her kesimin anketlerini gördüm değişik anketlerde mhp oy oranları burada görülenden 8-10 ar puan fazla görünüyor bence bu anket sadece yanlı değil yönlendirici de tekrar gözden geçirilmeli diye düşünüyorum ayrıca mhp li filan da değilim ancak araştırmalarımın sonucunu yazdım iyi günler memleketimin saf milleti

Misafir Avatar
asuman 2 yıl önce

özel sektör maaş ve çalışma koşullarını iyileştirin milletvekili,memur maaşına bir bakın birde özek sektör çalışanının maaşına adam sabah 8 akşam 9 çalışıyor aldığı maaş 1200tl ancak milletvekili,memurun maaşına bakın birde AK PARTİ NERDE BU ADALETİN özel sektörün özlük hakkıyla merurun özlük hakkına bakın çalışma koşullarına bakın ALLAH aşkına bizlerde insanız bu memlekette özelsektör çalışanı vergi veriyor bu memlekette memurda devlet sağ cebinden sol cebine koyuyor parayı özel sektör çalışanı cebinden ödüyor vergisini ama bu devlette köle gibi çalışan biz özel sektör çalışanları

banner124

banner138

banner40

banner137