Ak Parti'de Büyükşehir adayları belli oluyor
banner85
banner86
Siyasi trafiğin gölgesinde seçim hazırlıklarını yürüten AK Parti'de gözler büyükşehir adaylarına odaklandı. 30 büyükşehirdeki temayül yoklamalarını tamamlayan parti yönetimi, sonuçları mercek altına aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 10 kişilik Üst Komisyon, AK Parti Genel Merkezi'nde dün toplanarak beyin fırtınası yaptı.

SONUÇLAR BAŞBAKAN'DA

Edinilen bilgilere göre; temayül yoklamasının yapıldığı 16 eski büyükşehirdeki oylar Seçim İşleri Başkanlığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi'ndeki yetkililer kanalıyla sayılarak raporlaştırıldı. Ardından da, hafta sonu temayül yoklamaları gerçekleştirilen 14 yeni büyükşehirdeki oylara geçildi. Hazırlanan raporlar da, Başbakan Erdoğan ve kurmaylarına sunuldu. Dün Genel Merkez'de Erdoğan başkanlığında toplanan Üst Komisyon'da; Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu yer aldı.

KARARI KOMİSYON VERECEK

Yapılan kamuoyu yoklamalarında, mevcut başkanlardan İstanbul'da Kadir Topbaş, Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki, Şanlıurfa'da Eşref Fakıbaba'nın da aralarında olduğu bazı isimler yüzde 50'nin üzerinde oy alarak dikkat çekmişti. Temayüllerde de tercihin bu isimler üzerinde olduğu belirtiliyor. Ordu'da eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, Hatay'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Manisa'da MKYK Üyesi Hüseyin Tanrıverdi'nin isimlerinin anketlerde önde göründüğü kamuoyuna yansımıştı. Bu isimlerle ilgili kararı da Erdoğan başkanlığındaki komisyon verecek.

AÇIKLAMA 20 KASIM SONRASI

AK Parti'de son temayül yoklamaları ise, büyükşehir olmayan 51 il ve ilçelerinde cumartesi ve pazar gerçekleştirilecek. Buradan çıkacak sonuçlar da parti yönetimince değerlendirmeye alınacak. 20 Kasım sonrasında Üst Komisyon'un belirleyeceği adayların kamuoyuna açıklanmaya başlaması bekleniyor.

KABİNEDE REVİZYON BEKLENTİSİ

Adayların belirlenmesi noktasında, alternatif isimler de gündemde olacak. Aday adayı olmasa bile bazı illerde öne çıkan isimleri bizzat Genel Merkez'in davet ederek aday göstermesi bekleniyor. Bu noktada, ismi öne çıkan bazı bakan ve milletvekillerinin de listelere konabileceği kaydediliyor. Bu nedenle, Başbakan Erdoğan'ın ihtiyaç duyması halinde bu ay sonu veya aralık başında kabine revizyonuna yönelmesi bekleniyor.

TEMAYÜL TEK KRİTER DEĞİL

Sonuçları incelenen temayül yoklamalarında ilk sırada çıkmak, tek başına adaylık için yeterli olmayacak. Üst Komisyon, şu verileri de değerlendiriyor:
- Periyodik olarak yaptırılan kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuçlar. 
- Akademisyen, sosyolog ve kanaat önderleri tarafından hazırlanan 700 sayfalık rapor. 
- Belediyelerin beş yılboyunca sergiledikleri performansın karneleri. 
- Milletvekillerinin bildirdiği kanaatler. 
- Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılarının 12 bölgedeki gözlemlerini içeren raporları.
Kaynak: Akşam
banner91
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
orhan göksunlu 1 yıl önce

göksun ak parti belediye başkanı ramazan hrç olmasında kim olursa olsun memlekete yazık

Misafir Avatar
DEMOKRASİ 1 yıl önce

YALAN YALAN

Misafir Avatar
demokrasi 1 yıl önce

ileri demokrasi. sandık koyup seçim yapıyorlar. sonuçlsrı gizli kimse bilmiyor.

Misafir Avatar
selım tuna 1 yıl önce

akılı ınsana ıhtyac var aman nerde maraş kaderı bozuk

Misafir Avatar
Yunus Özyavuz 1 yıl önce

Oyumuz Allah'ın izniyle Mustafa Poyraz'a. İnşallah uzun süre başkanımız olur. Allah hayırlı ömür versin. Kahramanmaraşımızın çok ihtiyacı var kendisine.

Misafir Avatar
waroşş 1 yıl önce

Biz G.Antebe su veriyoruz nedense onlardan daha pahalı su içiyoruzzzzz ???? NEDEN ??

Misafir Avatar
waroş 1 yıl önce

modern ve çağdaş görünüme kavuşturmuş nerede hani kayde değer bi kuzey çevre yoluyla taziye evleri var 10 yıl boyunca ordan çaldı burdan çaldı parke teş fabrikasını kurdu sokaklara yaptı söktürdü yaptı söktürdü belediyenin hazinesinden gider die kendine geçirdi.nerede işe yaramaz işten anlamayan hısım akraba varsa belediyeye aldı nerede zengin bebesi varsa yanına aldı hiç sağına soluna baktımı benim hemşerilerimden aç olan var mı işe ihtiyacı olan var mı die sürekli at gözlüleriyle dolaştı

Misafir Avatar
Şehri okuyan 1 yıl önce

yorum yazamıyorum çünkü yorum yazacak bir konu yok maraşta yapılan hizmette yok herşey şow ve günü kurtarma icraatlar

banner123